firmaer.com

Guides og artikler om firmaer i Danmark og udlandet

Rejse til Dubai

I takt med at antallet af rejser til Dubai er steget markant, er priserne faldet, og det er ikke længere kun forbeholdt velbjærgede at holde ferien i Dubai. Nu kan almindelige lønmodtagere også være med.

Det siges, at alt har sin modsætning i Dubai. Den ene bydel, Bur Dubai, er ultramoderne med masser af hoteller, skykrabere og shoppingcentre, hvor kodeordene synes at være højteknologi og aircondition. Den anden bydel, Deira, er præget af det gamle og autentiske Dubai, hvor man kan nyde havnen, spændende basarer og det gamle kvarter Bastakiah med de smukke huse. Hver basar, souq på arabisk, har sit speciale. Det kan være guld, læder, parfume, krydderier, etc.

Nogle hævder, at halvdelen af verdens kraner står i Dubai, men der er naturligvis en overdrivelse. Det er dog sandt, at nogle dele af byen mest af alt minder om en gigantisk byggeplads. Man har travlt i Dubai, tid er penge, men dem er der til gengæld også rigtigt mange af. Her finder man både verdens højeste bygning, Burj Dubai, som er 828 m høj, som har 160 etager og rummer kontorer, hoteller og lejligheder, og verdens eneste 7-stjernede hotel, Burj Al Arab, som er bygget på en kunstig ø.

RSS 2.0 | Trackback | Comment

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.